Daily Data: Wednesday, Feb. 12

GIRLS BASKETBALL

BUCHANAN 42, DOWAGIAC 22

At Buchanan

DOWAGIAC 22

Greta Whitaker 1, Makayla Hill 2, Jaleana Payne 0, Kimi Beattie 2, Calley Ruff 2, Allie Conner 10, Martha Schaller 0, Erin Beck 0, Sierra Carpenter 5. TOTALS: 6 10-16 22

BUCHANAN 42

Hailey Jonatzke 0, Jillian McKean 0, Kaie DeVlaminck 0, Claire Lietz 4, Claire Shelton 0, Emma Lozmack 7, Sophia Lozmack 2, Alea Fisher 11, Brooke Atkinson 0, Lorna Matuszewski 0. Faith Carson 18. TOTALS: 15 7-15 42

Dowagiac 4 10 18 22

Buchanan 11 22 35 42

3-point baskets: Dowagiac 0, Buchanan 5 (Lietz, E. Lozmack 2, Fisher 2). Total fouls (fouled out): Dowagiac 15 (none), Buchanan 17 (none). Varsity records: Dowagiac 1-14, 11-4

Michigan Power Rating index (MHSAA)

Division 1

1. Ann Arbor Huron (13-2)

2. East Lansing (13-1)

3. Flint Carman-Ainsworth (13-1)

4. Detroit Renaissance (14-2)

5. East Grand Rapids (14-1)

6. Wayne Memorial (11-3)

7. Midland Dow (13-2)

8. Bloomfield Hills Marian (13-2)

9. Saline (12-2)

10. Hartland (13-1)

11. West Bloomfield (11-3)

12. East Kentwood (11-3)

13. Hudsonville (14-0)

14. Midland (14-1)

15. Grosse Pointe South (12-3)

16. Southfield Arts & Technology (9-7)

17. Muskegon Reeths-Puffer (13-2)

18. Farmington Hills Mercy (14-1)

19. Temperance Bedford (12-2)

20. Macomb L’Anse Creuse North (12-3)

Division 2

1. Detroit Edison (13-0)

2. Menominee (15-0)

3. Portland (15-1)

4. Chelsea (13-1)

5. Sault Ste. Marie (13-1)

6. Freeland (11-4)

7. Escanaba (9-5)

8. Parma Western (12-2)

9. Flat Rock (13-3)

10. Frankenmuth (11-3)

11. Standish-Sterling (12-2)

12. Harper Woods Chandler Park (7-6)

13. Kingsley (10-5)

14. Big Rapids (14-1)

15. Battle Creek Harper Creek (13-2)

16. Grand Rapids West Catholic (14-1)

17. Grand Rapids Christian (12-2)

18. Ida (13-3)

19. Cadillac (14-0)

20. Edwardsburg (14-1)

Division 3

1. Manton (14-1)

2. Pewamo-Westphalia (12-2)

3. Brooklyn Columbia Central (14-2)

4. Ypsilanti Arbor Prep (14-4)

5. Royal Oak Shrine Catholic (11-3)

6. Maple City Glen Lake (12-2)

7. Byron (14-0)

8. Grass Lake (13-2)

9. Calumet (11-3)

10. Kent City (15-1)

11. Centreville (13-1)

12. Schoolcraft (13-1)

13. Springport (12-2)

14. Ishpeming Westwood (13-1)

15. Lake City (12-1)

16. McBain (9-5)

17. Michigan Center (12-3)

18. Traverse City St. Francis (11-3)

19. Madison Heights Bishop Foley (13-2)

20. Kalamazoo Hackett Catholic Prep (11-3)

Division 4

1. Adrian Lenawee Christian (13-1)

2. St. Ignace (12-2)

3. Allen Park Inter-City Baptist (11-0)

4. Kingston (13-1)

5. Fowler (12-3)

6. Bellaire (14-0)

7. Ewen-Trout Creek (13-1)

8. Deckerville (12-3)

9. Pickford (12-2)

10. Plymouth Christian Academy (11-3)

11. Saginaw Michigan Lutheran Seminary (10-4)

12. Peck (11-3)

13. Ubly (13-1)

14. Martin (13-1)

15. Cedarville (8-5)

16. Portland St. Patrick (11-4)

17. Battle Creek Calhoun Christian (8-5)

18. Saginaw Nouvel (11-3)

19. L’Anse (12-4)

20. St. Joseph Michigan Lutheran (13-1)

BOYS BASKETBALL

Associated Press rankings

Division 1

1. Orchard Lake St. Mary’s (13-1)

2. Grand Blanc (12-3)

3. Flint Carman-Ainsworth (10-4)

4. Ypsilanti Lincoln (11-2)

5. Ann Arbor Huron (13-0)

6. River Rouge (15-1)

7. Hudsonville (12-1)

8. Muskegon (11-2)

9. Okemos (11-2)

10. Clarkston (12-1)

11. Macomb Dakota (14-2)

12. Detroit Cass Tech (15-1)

13. Traverse City Central (12-3)

14. East Lansing (12-1)

15. Marquette (12-3)

16. Wyoming (12-1)

17. Detroit U-D Jesuit (8-6)

18. Portage Central (11-1)

19. Waterford Mott (11-2)

20. Canton (10-4)

Division 2

1. Grand Rapids Catholic Central (12-2)

2. Bridgeport (14-1)

3. Grand Rapids Christian (13-0)

4. Benton Harbor (14-1)

5. Macomb Lutheran North (11-1)

6. Croswell-Lexington (13-1)

7. Carrollton (12-0)

8. Williamston (14-1)

9. Dearborn Divine Child (9-3)

10. Frankenmuth (10-2)

11. Hudsonville Unity Christian (10-3)

12. Ovid-Elsie (13-0)

13. Ferndale (6-8)

14. Harper Woods Chandler Park (10-2)

15. Romulus Summit Academy North (10-3)

16. Detroit Communication Media Arts (11-3)

17. Dowagiac (9-5)

18. Alma (10-4)

19. Allendale (9-5)

20. Clare (10-3)

Division 3

1. Niles Brandywine (11-1)

2. Flint Beecher (13-1)

3. Detroit Edison (8-3)

4. Oscoda (13-0)

5. Pewamo-Westphalia (12-1)

6. Traverse City St. Francis (10-2)

7. Unionville-Sebewaing (10-2)

8. Potterville (10-2)

9. Schoolcraft (14-0)

10. Grand Rapids Covenant Christian (9-3)

11. Maple City Glen Lake (11-2)

12. Iron Mountain (13-0)

13. Laingsburg (10-3)

14. Ravenna (13-0)

15. Blissfield (12-1)

16. McBain (9-2)

17. Hanover-Horton (11-1)

18. Beaverton (9-2)

19. Riverview Gabriel Richard (13-1)

20. Grass Lake (8-2)

Division 4

1. Kingston (14-0)

2. Southfield Christian (11-3)

3. Dollar Bay (13-0)

4. Pickford (10-1)

5. International Academy of Flint (10-3)

6. Camden-Frontier (12-2)

7. Pellston (11-2)

8. Mio (10-3)

9. Dryden (10-3)

10. Bellevue (11-2)

11. Frankfort (11-2)

12. Gaylord St Mary (10-2)

13. Hale (14-1)

14. Hillsdale Academy (12-1)

15. Saginaw Nouvel (8-4)

16. Marine City Cardinal Mooney (8-5)

17. Brethren (10-3)

18. Lake Leelanau St. Mary (7-6)

19. Wyoming Tri-unity Christian (8-4)

20. Three Oaks River Valley (11-2)